درس اول زبان دهم| ویکی پدیا فارسی

آیا لری و لکی زبان‌اند؟  

کسانی را این ادعاست که زبان لری و لکی گویش هایی از زبان کردی‌اند و یا لری گویشی از زبان فارسی است  که این سخن را نمی‌توان درست دانست، چرا که از دیدگاه خاص تعریف زبان ، لری و لکی دارای قاعده‌های آوایی، معنایی و دستوری متفاوتی با زبان کردی و فارسی می‌باشند و تنها اشتراک واژگان باعث گویش شدن برای یک زبان نیست. آری فارسی ، لری ، کردی و لکی همه گویش‌هایی از زبان پارسی باستان یا زبانی کهن‌تر از زبان پارسی، زبان هندواروپایی می‌باشند.

ادامه مطلب  

زبان عشق  

تو با کدام زبان صدایم می زنی
سکوت تو را لمس می کنم
به من که نگاه می کنی به لکنت می افتم زبان عشق سکوت می خواهد
زبان عشق واژه ای ندارد
غربت ندارد
حضور تو آشناست از ابتدای تاریخ بوده است
در همه زمانه ها خاطره دارد
تو با کدام زبان سکوت می کنی
می خواهم زبان تو را بیاموزم
نزار قبانی 

ادامه مطلب  

مجموعه ی آموزش زبان انگلیسی Everybody Up  

مجموعه ی آموزش زبان انگلیسی Everybody Up یکی دیگر از مجموعه های آموزش زبان انگلیسی برای کودکان است که در این قسمت از آن را به شما تقدیم می کنیم. این مجموعه ی آموزشی قصد دارد با ایجاد یک اتباط بین زبان انگلیسی در کلاس با زبان انگلیسی در فضای بیرون از کلاس به کودکان کمک کند که زبان انگلیسی را بهتر یاد بگیرند. در واقع مجموعه ی آموزش زبان انگلیسی Everybody Up روش صحیح زبان آموزی را به این شیوه تلقی می کند.

ادامه مطلب  

زبان...  

خداوند در قرآن کریم به نعمت زبان اشاره فرموده و می فرماید: «الرَّحْمنُ عَلَّمَ الْقُرْآنَ خلق الانسان عَلَّمَهُ الْبَیانَ»زبان عمده ترین وسیله ای است که مردم به کمک آن با یکدیگر ارتباط فکری برقرار می کنند و ایجاد تفاهم و انتقال مفاهیم از طریق زبان صورت می گیرد. در یک جمله زبان ملاک ارزش و معرف شخصیت انسان و ترازوی عقل اوست.حضرت علی ـ علیه السلام ـ می فرماید: «المرءُ مخبوء تحت لسانه؛2 شخصیت هر کس در پی زبان اوست» زبان با تمام فوائدی که برایش

ادامه مطلب  

قانون اساسی  

اصل پانزدهم : زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان وخط باشد ولی استفاده از زبان های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس ، در کنار زبان فارسی آزاد است.

ادامه مطلب  

مقدمات آشنايي با زبان برنامه نويسي ++C  

خصوصیات زبان ++C 
زبان برنامه نویسی ++C تلفظ می شود : سی پلاس پلاس از زبان C ناشی شده است. 
برخی از خصوصیات زبان سی پلاس پلاس ابارت عبارتند از :

داری ویژگی Sensitive Case است , یعنی نسبت به حروف بزرگ و کوچک حساس است.
++C دارای ویژگی Object-Oriented است , یعنی شئ گراست .
++C قابل حمل است . یعنی در کامپیوتر های نوع های مختلف بدون انجام تغییرات یا تغییرات اندک قابل انجام است.
++C زبان قابل انعطاف و قدرتمندی است و دارای کلمات کلیدی نسبتا کمی است .
++C یک زبان میانی است .

ادامه مطلب  

آموزش زبان کوردی جنوبی ( ضمایر )  

آموزش زبان کوردی جنوبی
ضمیر شخصی در زبان کوردی :
من : منت : تو ئەوە : اوئیمە : مائیوە : شمائەوانە : انها
ضمیر اشاره در زبان کوردی :
ئەیە : اینئەوە : انئەیانە : اینهائەوانە : انها
ضمیر پرسشی در زبان کوردی :
ئەڕا : برای چه ، چراچە : چیچۊ : چطورکی : کیکوورە : کجاکام : کدامچەنی : چقدر
ضمیر مبهم در زبان کوردی :
هۊچ : هیچگێشت : همهچەن : چندهەرکە : هرکسچشتێگ : چیزیکەمێگ : کمیهۊچ چشتێگ : هیچ چیزیهۊچ کەسێگ : هیچ کسی

ادامه مطلب  

زبان اسپانیایی  

زبان اسپانیاییزبان اسپانیایی (اسپانیولی) یا کاستیلی زبانی از خانوادهٔ زبان‌های رومی و یکی از پُرگویش‌وَرترین زبان‌های جهان است. طی آمار سال ۲۰۱۴ میلادی زبان اسپانیایی با ۴۷۰ میلیون نفر گوینده به عنوان زبان مادری، دومین زبان پرتکلم دنیا است. در سال ۱۹۹۹، اسپانیایی زبان مادری ۳۵۸ میلیون نفر و مجموعاً ۴۱۷ میلیون سخنور بوده‌است. در حال حاضر این ارقام به ۴۰۰ و ۵۰۰ میلیون نفر افزایش یافته‌اند. در ایالات متحده حدود ۱۶ درصد جمعیت به ز

ادامه مطلب  

معرفی بهترین کامپایلرها و IDE های زبان C و ++C در دنیا  

کامپایلر چیست ؟
همگردان یا کامپایلر برنامه یا مجموعه‌ای از برنامه‌های کامپیوتری است که متنی از زبان برنامه نویسی سطح بالا (زبان مبدا) را به زبانی سطح پایین (زبان مقصد)، مثل اسمبلی یا زبان ماشین، تبدیل می‌کند. خروجی این برنامه ممکن است برای پردازش شدن توسط برنامه دیگری مثل پیوند دهنده مناسب باشد یا فایل متنی باشد که انسان نیز بتواند آن را بخواند.

ادامه مطلب  

طب سنتی و درمان لکنت زبان  

طب سنتی و درمان لکنت زبان Traditional medicine and treatment of stuttering لکنت زبان:تعریف لکنت زبان: لکنت زبان نوعی اختلال درگفتاراست که مشکلاتی را در برقراری ارتباط با مخاطب ایجاد می نماید. در واقع لکنت عبارت است از تکرار و کشیدن کلمات به صورت غیرارادی که فرد قصد بیان آنها را دارد که گاهی همراه با حرکاتی مانند لرزش فک. صورت، پلک زدن و یا حتی کج شدن سر به چشم می خورد.

ادامه مطلب  

ارتقا ۲ پله ای زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا  

سرپرست ISC گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسکوپوس زبان فارسی به عنوان زبان علمی دنیا در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۴ دو رتبه ارتقا یافت و به جایگاه ۱۵ جهان رسید.
 


 
به گزارش لیزنا، محمدجواد دهقانی، سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: هر چند زبان مقالات بخش اعظم مجلاتی که در پایگاه های استنادی اسکوپوس و آی.اس.آی نمایه سازی می شوند انگلیسی است، اما مجلات سایر زبان ها نیز در این پایگاه ها ثبت می شوند. بر اساس این قاعده نیاز

ادامه مطلب  

مجموعه‌ آموزشی 10 اصطلاح کاربردی زبان انگلیسی | آموزش زبان با استفاده از فیلم  

مجموعه‌ 10 اصطلاح کاربردی زبان انگلیسی | آموزش‌های ویدئویی سینما زبان با بهره‌گیری از تکه‌هایی از فیلم‌های مختلف سینمایی به زبان انگلیسی و با لهجه‌ی امریکایی، سعی در آموزش اصطلاحات کاربردی درزبان محاوره و رسمی انگلیسی به مخاطبان خود را دارد. شما عزیزان می‌توانید در بسته‌های مختلف آموزشی که هر کدام شامل 10 اصطلاح کاربردی در زبان انگلیسی می‌باشد، به راحتی و در منزل یا محل کارتان این اصطلاحات را بیاموزید و از یادگیری‌تان لذت ببرید.
 
مج

ادامه مطلب  

آموزش زبان انگلیسی  

شنری جستجو کنید. در یک دیکشنری خوب تلفظ همه‌ی کلمات با یک سیستم مخصوص که علائم فونتیک نامیده می‌شوند، نشان داده می‌شوند.3- یکی از دو تلفظ آمریکایی یا ست. مهارت های گفتاری زبان انگلیسی خود را با دانستن تفاوت های ظریف موجود در دستور زبان مورد استفاده در زبان انگلیسی گفتاری(Spoken English) بهبود دهید.

ادامه مطلب  

همراه با قانون- قسمت اول (قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران)  

فصل دوم ‎: زبان، خط، تاریخ و پرچم رسمی کشور اصل‏ پانزدهم: ‎‎‎‎‎زبان‏ و خط رسمی‏ و مشترک‏ مردم‏ ایران‏ فارسی‏ است‏. اسناد و مکاتبات‏ و متون‏ رسمی‏ و کتب‏ درسی‏ باید با این‏ زبان‏ و خط باشد ولی‏ استفاده‏ از زبانهای‏ محلی‏ و قومی‏ در مطبوعات‏ و رسانه‏ های‏ گروهی‏ و تدریس‏ ادبیات‏ آنها در مدارس‏، در کنار زبان‏ فارسی‏ آزاد است‏.

ادامه مطلب  

مسابقه تهیه پاورپوینت کتاب زبان انگلیسی نهم  

در راستای اجرای برنامه عملیاتی دبیرخانه کشوری زبان انگلیسی دوره اول متوسطه، مقتضی است  دبیران درس زبان انگلیسی که در پایه نهم تدریس می نمایند با شرکت در مسابقه تهیه پاورپوینت کتاب زبان انگلیسی نهم در این مسابقه شرکت نمایند و آثار خود را حداکثر تا پایان آبان ماه به آدرس ایمیل گروه زبان استان ilamenglishgroup@gmail.com  ارسال نمایند. از اثر برتر تقدیر خواهد شد. لازم به ذکر است که پاورپوینت باید شامل تمام درس های زبان نهم  باشد.

ادامه مطلب  

زبــان  

یادم نمیاد.. یعنی اگر زیر پست ها تاریخ نزده بود یادم نمی آمد که آخرین بار کِی سعی کردم چیزی بنویسم به زبان آدما.. نوشتنم زیاده؛ اما همیشه به زبان کامپیوترها می نویسم..
انقدر از زبان آدما دور هستم که یه وقتا فکر می کنم چطور زبان آدمیزادی یادم نرفته.. تمرین (یعنی استفاده) که نداشته باشی، زبان ها فراموش میشن.. هر مهارتی وقتی استفاده نشه، کم کم محو میشه
این هفته فکر کردم و کشف کردم من انقدرام که فکر می کردم منزوی یا جامعه گریز نیستم.. فکر می کردم بتونم

ادامه مطلب  

دانلود پاورپوینت درس اول زبان انگلیسی پایه هشتم  

امروز ما برای شما پاورپوینت درس اول زبان پایه هشتم رو برای شما آماده کردیم تا به یادگیری شما در زبان انگلیسی کمک کنه . این پاورپوینت به آموزش انواع کشورها و ملیت ها میپردازد که با تصاویر با کیفیت و خلاقانه کاملا درس اول زبان هشتم رو به شما آموزش خواهد داد .

دانلود با لینک مستقیم

ادامه مطلب  

زبان انگلیسی و کنکور  

 
سوال در واقع این هست که زبان بزنیم یا نزنیم؟
اول بگم که چون خودم زبان نزدم ممکنه حرفام کمی متعصبانه باشه اما بعد
کارنامه ها رو نگاه کنید چه برترها چه غیر برترا ،ببینید از هر 10 نفر چند نفر زبان زدن و به این فک کنید که چرا این تصمیمو گرفتند؟
پیشنهاد من:دو دسته داریم اگر زبانتون خوبه ، خوبه یعنی اینکه سوالای کنکور سالای قبلو میتونید جواب بدید و باهاشون مشکلی ندارید ، با در نظر گرفتن یک زمانبندی معقول سر جلستون بزنید زبان رو.
اما اگر زبانتون قوی

ادامه مطلب  

 

زبان و ادبیات جلوه گاه اندیشه ، آرمان ، فرهنگ و تجارب و روحیات یک جامعه است . انسان ها در گذر زمان از زبان برای انتقال پیام ها ، عواطف و اندیشه های خویش بهره جسته اند و از ادبیات که زبان برتر است به عنو ان ابزاری در انتقال بهتر ، بایسته تر و مؤثرتر اندیشه خود استفاده کرده اند . ادبیات ، در تلطیف احساسات ، پرورش ذوق و ماندگار کردن ارزش ها و اندیشه ها سهمی بزرگ و عمده بر دوش داشته است . به همین دلیل هر اندیشه ای که در قالب مناسب خویش ریخته شود پایا

ادامه مطلب  

عربی و منابع آن  

بالاترین منبع زبان عربی ، کتاب قرآن است
قرآن یعنی خواندنی   یعنی کتابی که باید خوانده شود تا فهمیده شود .در قرآن هایی که کشف المطالب دارند می توان آیات مربوط به قصص قرآنی را پیدا کرد و داستانهای قرآن را که بسیار شیرین هستند و در درون خود درسهای الهی و انسانی دارند مطالعه کرد ه و معانی کلمات و دستورزبان عربی را در همین ضمن تمرین نمود .این منبع در اختیار همه مسلمانان جهان هست و به این ترتیب امت واحده  زبان واحدی دارند که با آن با هم ارتباط بر قر

ادامه مطلب  

زبان ترکی چندمین زبان جهان است؟  

زبان ترکی چندمین زبان جهان است؟پرویز شاهمرسی.از نظر علم زبانشناسی همظ زبانها از نظر تعریف کلی زبان یکسان هستند. چه زبانی با میلیونها گویشور و دیگری با دهها نفر. هر زبانی ارزش حفظ و بررسی را دارد. هر زبانی قوانین خاص خود را دارد. از این نظر که زبان یک دستگاه آوایی برای ارتباط میان انسانها است، هیچ تفاوتی میان زبانها وجود ندارد. اگر از نظر تعداد گویشوران بخواهیم زبان ترکی را در جهان بسنجیم، تنها یک کشور و آن هم ترکیه است که زبان آن ترکی ثبت شده

ادامه مطلب  

قواعد زبان فرانسوی  

به یاد سپاری آموخته هایتان کمکتان می کند. به هر حال، بیش از هر چیز شاید بخواهید همزمان با آموزش زبان انگلیسی، این کار تا جای ممکن برایتان سرگرم کننده مهارت درک مطلب شنیداری و تلفظ خود را تقویت خواهید کرد.هر موقع که چیزی به انگلیسی گوش می‌دهید (مثلاً رادیو یا یک فیلم زبان اصلی) به استرس هر کدام از ک

ادامه مطلب  

روز جهانی زبان مادری یعنی چه؟! - حسن راشدی  

روز جهانی زبان مادری یعنی چه؟! - حسن راشدی
روز 21 فوریه (2 اسفند) از طرف سازمان یونسکو به عنوان روز جهانی زبان مادری نامگذاری شده‌است. نامگذاری این روز در کنفرانس عمومی یونسکو در سال 1999 به منظور کمک به تنوع زبانی ، فرهنگی و جهت جلوگیری از مرگ زبانها انجام گرفته است . مجمع عمومی سازمان ملل متحد  نیز به دلیل اهمیت زبان مادری و تاثیر مثبت آن در آموزش کودکان ، سال 2008 را سال جهانی زبان‌ها اعلام کرد.
تصمیم به نامگذاری روز جهانی زبان مادری برای جل

ادامه مطلب  

دیکشنری گرامر زبان انگلیسی اکسفورد  

دیکشنری گرامر زبان انگلیسی اکسفورددیکشنری گرامر زبان انگلیسی اکسفورد یکی دیگر از منابع آموزش زبان انگلیسی برای زبان آموزان سطح پیشرفته و مدرسین زبان می باشد که در این قسمت از سایت  به شما تقدیم می شود. در این کتاب جامع و کامل شما به صورت کامل با گرامر زبان انگلیسی آشنا می شوید. بدون توضیح بیشتر لینک دانلود این کتاب را به صورت رایگان به شما تقدیم می کنیم. 

ادامه مطلب  

امتحان زبان انگلیسی  

ید با کلیک روی گزینه Prev به پرسش قبلی برگردید.بخش نوشتاری. این بخش جدا از رتبه کلی شما گزارش می‌شود. بخش نوشتاری در حال حاضر در آزمون کامپیوتری تافل اشتباهاتی که دائماً مرتکب می‌شوید آگاه شوید. استرس کلمه (word stress)» در درک مطلب شنیداری نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. زبان انگلیسی یک زبان «استرس

ادامه مطلب  

4  

روی جعبه های گیلاس به جای روزنامه ، صفحات پاره شده کتاب زبان انگلیسی دبیرستان و راهنمایی انداختن...چند روزه هرچی گیلاس میاد،اینجوریه 
 
همه کار ایام درس است و پند 
1-تو قول داده بودی حتی با وجود کار تو میوه فروشی، زبان انگلیسیت رو تقویت کنی.الان سه روزه بهت یاداوری میکنیم...چرا نمیبینی؟
2-اگه خواستی زبان رو شروع کنی ؛ از اول شروع کن، چون میدونم دیگه ولش نمیکنی..

ادامه مطلب  

ساده ترین زبان ها برای یادگیری کدام ها هستند؟  

علمولوژی: من شخصاً علاقه زیادی به یادگیری زبان های خارجی دارم، به خاطر همین هم به دنبال یادگیری زبان هایی هستم که در مورد آنها چیزی نمی دانم. ممکن است شما هم علاقه یه یادگیری زبان جدید داشته باشید اما همانند من به خاطر نداشتن وقت کافی از آن دست بکشید.من در این مقاله می خواهم 10 تا از زبان هایی که یادگیریشان ساده تر از بقیه است را برای شما نام ببرم تا با صرف زمان اندک بتوانید یک زبان خارجی جدید یاد بگیرید. به قول معروف “یک زبان جدید یک زندگی جدید

ادامه مطلب  

اطلاعیه همایش زبان و ادب فارسی  

بدین وسیله به آگاهی همکاران محترم می رساند دبیرخانه ی زبان و ادبیات فارسی در نظر دارد همایشی با عنوان
 
                      ( زبان فارسی، توفان ها و ترفندها)
برگزار نماید. لذا از همکاران محترم ادبیات خواهشمندیم مقالات ارزشمند خود را با محورهای ذیل به گروه های آموزشی منطقه اسلام شهر از طریق ایمیل گروه ادبیات ارئه نمایند:
1- نقش و جایگاه کتب درسی در تقویت زبان و ادب فارسی
2- شبکه های مجازی، فرصت یا تهدید
3- نقش دبیران زبان و ادب فارسی در احیا و تقو

ادامه مطلب  

همریشگی و پیوند شگفت انگیز زبان های « پارسی و بختیاری  

مردمان  « بـخـتـیاری » ، از میهن پرست ترین مردمان ایران هستند و همین سبب شده است تا پانترکیسم ، تبر خود را بسوی این درخت تنومند دراز کند. و همه کوشش خود را میکند تا با برانگیختن مردمان بختیاری، آنها را به هویت طلبی وادارد. یکی از ابزارهای هویت طلبی « زبـان » است. پانترکیسم میخواهد به بختیاری ها القا کند که زبان های پارسی و بختیاری جدا از هم هستند و آنها را با خود در « بیراهه نژادپرستی » همراه کند. کار بجایی رسیده که بنام مردمان لر ، ‌اکانت و بر

ادامه مطلب  

●●● درمان زبان درازی ●●●  

گویند زنی مرتب توسط شوهر آزار می‌دید، و کتک می‌خورد، برای جلوگیری از این مسئله به دعانویس مراجعه کرد و از او خواست دعایی برای جلوگیری از کتک شوهر بنویسد. دعانویس متوجه شد که زن، آدم زبانداری است و همین زبان او را چنین گرفتار نموده است. لذا قلوه سنگی به او داد و گفت: هرگاه دعوا شروع شد این سنگ را در دهان خویش می‌گذاری و گزندی به تو نمی رسد. اتفاقا یکی از روزها دعوا از طرف شوهر شروع شد و منتظر جواب زن بود که جوابی نیامد؛ چرا که قلوه سنگ مانع جواب

ادامه مطلب  

عفت و غیرت در اسپانیولے  

کلمه حیا و غیرت در زبان اسپانیایی وجود ندارد
 
آره... این دو کلمه واقعا در زبان اسپانیایی وجود ندارد. یک سری کلمه های نزدیک هست اما معنای دقیق این واژه ها را نمی دهند. درسته که زبان اسپانیایی مخلوطی از پانزده زبان است اما نبود برخی واژه ها حکایت از فرهنگ مردمی دارد که به آن زبان صحبت می کنند. 
 
یک خاطره
دوستم می گفت در یکی از کشورهای آمریکای لاتین یک نفر آمد جلو و گفت می تونم زن تو را ببوسم...
می گفت من ماندم چه بگم...این مسأله برای مردم آمریکای لا

ادامه مطلب  

طرح توجیهی تاسیس آموزشگاه زبان‌های خارجی و خدمات آموزشی در زمینه زبان های خارجی  

طرح توجیهی تاسیس آموزشگاه زبان‌های خارجی و خدمات آموزشی در زمینه زبان های خارجیمحقق گرامی ، شما برای دانلود فایل طرح توجیهی تاسیس آموزشگاه زبان‌های خارجی و خدمات آموزشی در زمینه زبان های خارجی به این صفحه هدایت شده اید.برای دانلود این فایل و مشاهده توضیحات کامل آن روی دکمه زیر کلیک کنید: مشاهده توضیحات بیشتر و دانلود

ادامه مطلب  

آموزش زبان های خارجی  

گلیسی به انگلیسی می‌پردازیم. در یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی کلمات ترجمه نشده‌اند، بلکه به زبان انگلیسی توضیح داده شده‌اند، بنابراین استفاده‌ی منظم اسمت موفقیت استفاده کنید.5. تمرین:تمرین کردن ابزاری جادویی برای تبدیل شدن به سخنرانی متبحر در زبان انگلیسی است. با این حال، باید مطمئن شوید که به شیوه

ادامه مطلب  

امتحان زبان انگلیسی  

یدا نکردهاید آنقدر ادامه میدهید تا اینکه مطمئن شوید آنها را بخوبی یاد گرفتهاید. سعی کنید حتماً یک دفتر لغت مناسب تهیه کنید و هر موقع که به لغت جدیدی بمهارت ذکر شده می باشد. پنج یا شش هفته پس از امتحان تمامی زبان اموزان کارنامه ای که نمرات آنها را منعکس و نموداری که نشانگر عملکرد زبان آموز در هر بخش

ادامه مطلب  

اسپنیش  

یه اپلیکیشن پیدا کردم همه زبونی داره به غیر از انگلیسی.
در واقع انگلیسی رو به عنوان زبان اول یشناسه(و خیلی زبان های دیگه، اما برای فارسی این امکانو نداره متاسفانه)، 
و توسط زبان اول زبان دوم رو آموزش میده.
دارم به صورت تفریحی Spanish میخونم.
خیلی اپلیکیشن جذابیه، دوستش میدارم زیاااااد: Duolingo
 
* تو کارهای پایان نامه خیلیییییییییییی عقبم! فردا جلسه داریم با استاد، گند زدم! دست خالی باید برم فردا و گردن کج کنم، خیلی خجالت میکشم :(
امروز نهایت تلاشمو

ادامه مطلب  

آموزش زبان ایتالیایی ROSETTA STONE ITALIAN  

آموزش زبان ایتالیایی ROSETTA STONE ITALIAN

برترین نرم افزار آموزشی زبان در سال 2015آموزش زبان از مبتدی تا پیشرفتهآموزش همه جانبۀ مهارت های زبانآموزش در قالب مکالمات کاربردیآموزش زبان از طریق تصاویر واقعیهمراه با پرسش پاسخ ، تمرین و تکراراستفاده از تکنیک تشخیص گفتار
قیمت : 22,900 تومانخرید در : http://www.parizkala.com/detail/ROSETTA-STONE-ITALIAN

ادامه مطلب  
صفحات ادامه نتايج:  1